Ana Sayfa / Ekonomi Haberleri / Son 3 dönemde istihdam kayıplarında ciddi artış var. 150.000 Kişi işsiz kaldı.

Son 3 dönemde istihdam kayıplarında ciddi artış var. 150.000 Kişi işsiz kaldı.

Betam’ın TÜİK verilerinden derlediği verilere göre sanayide istihdam kaybı son üç dönemde 150 bin kişiye dayandı.

Ekonomide yaşanan duraksamaların etkisiyle yavaşlayan sanayide istihdam kayıpları da artıyor. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (Betam), Türkiye İstatistik Kurumu verileri üzerinden yaptığı belirlemelere göre, sanayide istihdam kaybı son üç ayda 150 bin kişiye dayandı.

Betam Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ile Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Mine Durmaz tarafından hazırlanan İşgücü Piyasası Görünümü: Kasım 2015 notunu yayınlandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizliğin, Ağustos döneminde yüzde 12.5 düzeyinde gerçekleştiğine işaret edilen Betam notunda, “Bu dönemde sektörlerde istihdam artışlarının zayıf seyrettiği görülüyor” denildi.

İSTİHDAM ARTIŞLARI YAVAŞLADI

İstihdamın inşaatta yalnızca 4 bin, hizmetlerde ise 10 bin kişi arttığına işaret edilen notta, sanayi istihdamının ise 84 bin kişi azaldığı vurgulandı. Bu veriler ile sanayideki istihdam kayıplarının, 2015 yılının içindeki son üç dönemde 150 bin kişiye yaklaştığı vurgulandı ve şöyle denildi:

“TÜİK’ in açıkladığı işgücü verilerine göre Ağustos 2015 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla tarım dışı işgücü yüzde 3.2 ile 753 bin, tarım dışı istihdam yüzde 3.1 ile 636 bin, tarım dışı işsiz sayısı ise yıllık 117 bin kişi arttı. Temmuz 2015 döneminde gözlemlenen hızlı işgücü ve istihdam artışlarının Ağustos 2015 döneminde yavaşladığı görüldü.”

EYLÜL DÖNEMİ İÇİN ÖNGÖRÜLER

Betam tahmin modelinin Eylül dönemi için mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranını 0.1 puan azalışla yüzde 12.4 olarak tahmin edildiği belirtilen notta, “Bütün etkenler değerlendirilerek oluşturulan tahmine göre Eylül 2015 döneminde tarım dışı işsizliğin sınırlı ölçüde azalması beklenmektedir” denildi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Pamukkale Turizm Konkordato Talep Etti.

Pamukkale Turizm Konkordato Talep Etti. Şirket İzmir Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu ve Pamukkale Turizm için üç aylık …

error: Content is protected !!