Ana Sayfa / Ekonomi Haberleri / En az 40 firma için iflas erteleme şoku …

En az 40 firma için iflas erteleme şoku …

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile OHAL süresince yasaklanan iflas ertelemeler ile ilgili önemli bir karar daha alındı. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, başsavcılıklara gönderdiği yazıda, ‘yasak’ kararının 21 Temmuz’dan itibaren uygulanması gerektiği bildirildi. Anılan yazı ile birlikte 10 günlük sürede en az 40 kadar firma için tedbir kararını hükümsüz kaldı. Bir başka ifade ile, bu firmalar yeniden icra takiplerine maruz kalabilir.

Hukuk İşleri Genel Müdür Vekili Sevil Yüksel imzası ile Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen yazı 22 Ağustos tarihli. Yazıda, iflas erteleme başvuruların, 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile, OHAL süresince, yasaklandığı hatırlatıldı.

Yazıda, yasak sürecinin 31 Temmuz itibari ile hayata geçtiği belirtildi. Yazıda, söz konusu yasağın, OHAL’in yürürlüğe girdiği 21 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olduğu kaydedildi. Böylece, 21-31 Temmuz tarihleri arasında, yapılan iflas erteleme başvuruları için mahkemelerin verdiği tedbir kararları hükümsüz kalmış oldu. Bir başka ifade ile, alacaklıların icra takiplerine karşı korumaya alınmış olan 40’a yakın firma için sancılı bir süreç yaşanabilir.

Yazıda yer alan önemli maddelerin birinde, OHAL ilanı öncesi yapılan iflasın ertelenmesi başvurusu ile ilgili nihai kararın verilemeyeceği vurgulandı.

 

Kaynak : hurriyet.com.tr

[Toplam:8    Ortalama:2.4/5]

İlginizi Çekebilir

ANTAKYA ALKANLAR YAPI İNŞAAT TURİZM VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ KONKORDATO SÜRESİ UZATILMIŞTIR.

ANTAKYA ALKANLAR YAPI İNŞAAT TURİZM VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ KONKORDATO SÜRESİ UZATILMIŞTIR. T.C. HATAY 4. …

error: Content is protected !!