Ana Sayfa / Ekonomi Haberleri / Çek yasası Meclis açıldığında çıkacak…

Çek yasası Meclis açıldığında çıkacak…

Karşılıksız çekte hapis cezasını kaldıran uygulama, Meclis açıldığında genel kurula gelecek.

İş dünyasının yoğun talebiyle yeniden gündeme gelen yasa tasarısının Meclis tatile girmeden önce çıkartılması hedefleniyor. Çek Kanunu ile İcra ve İflas Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerle ilgili de bilgi veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, daha önceki kanun değişikliğiyle karşılıksız çekler için hapis cezasının kaldırıldığını anımsattı.

Bozdağ, bu süreçte karşılıksız çek sayısında büyük bir artış olmadığını kaydetti. Kamuoyunda hapis cezasının kaldırılmasıyla karşılıksız çek sayısında artış olduğu yönünde algı oluşturulduğunu vurgulayan Bozdağ, “Bu nedenle odalardan ve derneklerden hapis cezasının yeniden getirilmesi talebi oldu. Biz de çeke yeniden hapis cezası getiren bir adım atıyoruz” dedi. Bozdağ, şöyle konuştu: “Eğer kişi çeki öderse, adli para cezası da ortadan kalkacak. Ama çekin tamamını ödemezse adli para cezasıyla, karşılıksız çek miktarı eşit olduğu için adli para cezasını ödemeyecek demektir. Bu durumda para cezası hapise dönüşecek.

Bu düzenleme, çeki karşılıksız çıkana önce adli para cezası öngörerek, hapse girmeden borcunu ödeme konusunda üzerine düşenleri yapması bakımından büyük bir baskı oluşturacaktır.”

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Pamukkale Turizm Konkordato Talep Etti.

Pamukkale Turizm Konkordato Talep Etti. Şirket İzmir Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu ve Pamukkale Turizm için üç aylık …

error: Content is protected !!